flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відсутність перекладача при складанні документів за участі представників нацменшин, які використовують регіональні мови або мови меншин, стало однією з підстав скасування постанови про накладення штрафу

04 лютого 2021, 10:31

Закарпатський окружний адміністративний суд визнав протиправною та скасував постанову Управління Держпраці у Закарпатській області про накладення штрафу  на приватного підприємця у розмірі 94460,00 грн.

Позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав, оскільки вважає, що постанова про накладення на неї вищезазначеного штрафу прийнята на підставі матеріалів інспекційного відвідування, яке здійснено з порушенням норм чинного законодавства зважаючи на таке.

В ході здійснення інспекційного відвідуванням виявлено, що за місцем здійснення діяльності позивачки працювали дві громадянки  без укладення трудового договору, чим порушено вимоги ч.1, ч.3 ст.24 Кодексу Законів України про працю, проте вони були працівниками іншого підприємця,  який здійснює свою підприємницьку діяльність у цьому ж приміщенні.

До того ж  висновки акта зроблено на підставі пояснень  цих двох громадянок, які є представниками етнічної національної меншини - угорці, і  не володіють в повній мірі українською мовою.

Суд зазначив, що з досліджених судом пояснень та показів свідків неможливо встановити у діяльності присутніх двох жінок ознак роботи як найманих працівників позивачки. При цьому суд взяв до уваги те, що вони не володіють українською мовою в повній мірі, про що повідомили головного інспектора Управління Держпраці у Закарпатській області,  і що було ним проігноровано.

Суд зауважив, що при проведенні інспекційного відвідування, складанні за його результатами акта та інших документів, було порушено право, передбачене ст.10 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, ратифікованої Законом № 802-ІV від 15.05.2003. Зазначена Хартія передбачає заходи забезпечення прав мешканців, які використовують регіональні мови або мови меншин, у відносинах з адміністративними органами.

Відповідач при проведенні інспекційного відвідування, складання документів за його результатами та ознайомлення з ними був зобов’язаний залучити перекладача з числа  родичів чи сторонніх осіб або здійснити їх переклад, чого не було зроблено.

Також суд встановив, що постановою Берегівського районного суду Закарпатської області провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності позивачки за ч.3 ст. 41 КУпАП закрито у зв’язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, оскільки інспектором праці не враховано, що присутні на місці громадянки проводили роботи не для особи, яка притягується до адміністративної відповідальності , а для іншої.  Дана постанова набула законної сили .

З огляду на зазначене суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача.

З  текстом зазначеного рішення можна ознайомитися в Єдиному державному реєстрі судових рішень за № 260/1896/20.