Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Юрій Дору та суддя-спікер Зоя Плеханова взяли участь у прес-сніданках ВГО «Комітет виборців України» в рамках проекту « Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях » програми Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».
Оскільки кваліфікаційне оцінювання суддів є складовою частиною судової реформи, а Юрій Дору та Зоя Плеханова, як і решта їх колег по суду, 02 липня 2018 року пройшли перший етап кваліфоцінювання – успішно склали тести і написали практичне завдання, яке ще оцінюється, розповіли присутнім про нюанси та враження від цього процесу.
Вони зазначили, що кількість питань на тестах збільшена з 500 до 750, а тривалість підготовки зменшилась до 3 тижнів, що спричиняє значне навантаження, так як судді до того ж розглядають справи.
Згадали вони і про технічні моменти – збій системи Ліга, через що написання практичного завдання відтермінувалося на годину. Особливістю переатестації Юрій Дору вважає те , що її не можна перескладати, якщо навіть випадково зіпсувався бланк, а враження від атестації неоднозначні.
Зоя Плеханова вважає дискримінацією в частині позбавлення суддів можливості писати практичне завдання від руки, оскільки різні судді по-різному володіють технікою набору тексту, спеціальної підготовки з цього приводу не проходили, і для суддів старшого покоління це є суттєвим моментом при виконанні завдання. Також вона зазначила, що за оцінками європейських спостерігачів іспитів для суддів такої складності, як в нашій державі, немає в жодній країні, і вважає, що судова реформа в Україні набрала глобальних масштабів, результатом якої має бути відновлення довіри до судової влади.
Зазначимо, що у Закарпатському окружному адміністративному суді з 13 суддів троє вже успішно пройшли кваліфоцінювання.
Наступним етапом перекваліфікації стануть психологічні тести на професійну придатність, а заключним завданням є співбесіда з представниками Вищої кваліфікаційної комісії. Якщо ж суддя не впорається з попереднім завданням, або не набере відповідну кількість балів, то це значить, що він кваліфоцінювання не пройшов, що є підставою для звільнення.
Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО «Комітет виборців України» зазначив, що метою таких зустрічей є інформування громадськості про основні аспекти судової реформи та показати складність процесу на прикладі конкретних судів . Також він звернув увагу присутніх на позитивну тенденцію - готовність суддів, зокрема Закарпатського окружного адміністративного суду, спілкуватися з журналістами та громадськістю.
Зустрічі пройшли у доброзичливій та невимушеній атмосфері.